Üçlü Test Nedir ?


 • Üçlü test en genel anlamıyla doktorlar tarafından gebelik haftaları arasında tüm anne adaylarına yapılması tavsiye edilen bir kan testidir. Bu süreçte, anneden alınan kanda 3 farklı hormon seviyesi ölçülür. Bu ölçüm sonucu alındıktan sonra anneye yaşı, kilosu, nasıl beslendiği gibi bir takım sorular sorulduktan sonra bu bilgiler ve çıkan kan değerleri sonucu bilgisayara girilip işlemler yapılır. Bebekte Trisomi 21 (Down sendromu), Trisomi 18 ve nöral tüp defekti (NTD) riski taşıyıp taşımama olasılığı hesaplanmaktadır.

  Üçlü Test Nedir?

  Gebelik haftasında yapılan kan tahlilinde ölçülen hormonlardan da bilindiği üzere bu hormonlar; HCG hormonu ve büyük bir çoğunluğu anne karnındaki bebeğin karaciğerinden salgılanan AFP hormonu ve UE3 adlı hormonudur.

  Özetle; anneden alınan kanda belirlenen seviyeler, yaş, kilo, gebelik haftası gibi birçok değişkenle beraber bilgisayar programına girilip, çıkan sonucun normale yakın ya da normalden uzak olduğu hesaplanıp varılıp risk durumunun düzeyi hakkında bilgi sahibi olunabilir.  Üçlü test hakkında detaylı bilgi almak ve randevunuzu oluşturmak için Sonomed ile iletişime geçebilirsiniz.

  Test Hakkında Detaylı Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Doktorunuza Mutlaka Danışın

  Bu süreçte akılda kalması gereken en önemli nokta ise, yapılan üçlü test işleminin bebek üzerinde herhangi bir tanı koymadığı sadece tarama yaptığıdır. Yapılan bu tür tarama testlerinin ortak amacı, anne karnında daha dünyaya gelmemiş olan bir bebeğin belli hastalıkları taşıyıp taşımadığı riski hakkında doktorlara sadece bir gösterge sunabilmektir. Bu hastalığın, hangi değerleri taşıyan bebeklerde oluşma olasılığının belirlenip örneklem çerçevesi çizilmesi amaçlanır. Bu test bebekte herhangi bir hastalığın kesin olarak var olduğu veya olmadığı sonucunu vermemektedir. Bu nedenle tüm süreçlerde doktor muayenesi, doktor incelemesi ve doktor tavsiyeleri önemlidir.

  Bebeğin gebelik haftası yanlış değerlendirilir ya da bebeğin kilosu hesaba katılmazsa yapılan testler yanıltıcı sonuçlar verebilir. Gebelik haftası belirleme sürecinde anne adayının son adet tarihinin doğruluğu ultrasonla mutlaka kontrol edilmelidir.

  randevu_al

  simdi_ara