Skolyoz Nedir ?


 • Skolyoz nedir sorusuna genel olarak, omurga çevresindeki göğüs veya bel kısımlarında meydana gelebilecek bir eğriliğe bağlı olan problemdir şeklinde cevap verilebilir. Sağlıklı bir omurgada olması gereken, omurların yukardan aşağıya düz bir hat biçiminde görünmesidir. Bu eğrilik kimi zaman ilk bakışta anlaşılmaz. Bu yüzden bir takım kontrollerin yaptırılması ve skolyoz filminin (skolyoz grafisi) çekilmesi sonucunda bir kanıya varılabilir.

  Skolyoz Nedir ve Nasıl Anlaşılabilir?

  Skolyoz nedir sorusunun cevabını verirken skolyozun nasıl anlaşılabileceği hakkındaki noktalara da değinmek gerekir. Skolyoz tanısı, omurganın tamamını gören röntgen ve röntgen sonucunda çıkan bulguları inceleyen hekim muayenesi sayesinde belirlenebilir.  Çoğu zaman omurganın filmi tanı için yeterlidir. Ancak bazı durumlarda MR gerekebilir. Bu süreçte, omurganın esnekliğine de bakılır. Omurganın ön, arka ve yan grafileri çoğu durumda gerekli tanıyı koymak için yeterlidir.

  Skolyoz Görülme Sıklığı

  Uzmanlara göre kız çocuklarında görülme sıklığı erkek çocuklarına nazaran daha fazladır. Düzenli egzersiz, vücut endeksini koruma ve düzenli doktor kontrolü sayesinde tedavi süreci daha verimli şekilde geçmektedir. Skolyoz nedir sorusunun cevabını verirken bir konunun daha altını çizmek gereklidir. Bu rahatsızlık özellikle çocuk yaşlarda meydana gelen ve net bir belirti vermeyen bir hastalıktır. Bu nedenle doktor muayenesi çok önemlidir. Doktor muayenesinin ardından hekim isteğine göre skolyoz filmi, boy grafisi çekilebilmektedir. Sonomed Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvar alanında uzman radyoloji kadrosu ve uluslararası standartlara sahip kalite politikasıyla 1992 yılından bu yana güvenle hizmet vermektedir. Skolyoz nedir sorusuna daha ayrıntılı cevap almak ve skolyoz filmi randevusu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Skolyoz Filmi Hakkında Detaylı Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Skolyoz Türleri

  İdiopatik Skolyoz

  Sıkça rastlanan skolyoz türüdür.  Nedeni tam olarak bilinmediği için adı bu şekilde konulmuştur. Omurgada yan kısma doğru eğilmeler ‘S’ veya ‘C’ biçimindedir. Bunun dışında omurların kendi etraflarında dönmesi tüm idiopatik skolyozlarda görülen bir durumdur.

  Nöromusküler Skolyoz

  Nöromuskuler skolyoz çok rastlanan bir türdür. Nöromusküler skolyozun en temel nedenleri kas veya sinir hastalıklarıdır. Beyin ya da omurilik, sinir hastalıklarının nedeni olabilir. Kas hastalıklarına da çocukluk dönemlerinde ya da daha sonraki dönemlerde karşılaşılabilir. Nöromusküler skolyoz türünde hastalar soluk alma vermede sıkıntı yaşamakta ve duyularda işlev aksaklıklarına diğer türlere göre daha çok rastlanmaktadır. Nefes problemleri, iletişim kaybı, duyu aksaklıkları ve epileptik nöbetler gibi nedenler yüzünden, tedavi boyunca skolyoz korsesi kullanılmayabilir. Ayrıca cerrahi müdahale, daha küçük yaşlar için tercih edilebilir.

  Konjenital Skolyoz

  Anne adayının karnındaki bebeğin gelişimi boyunca, bebekte ortaya çıkabilecek omurga anormalliklerine bağlı üçüncü tür skolyozdur. İlk zamanlarda omurgada hızlı bir ilerleme gözlemlenir. Bu yüzden bu hastalık erken yaşlarda meydana gelmişse cerrahi müdahale uygulanabilir.

  randevu_al

  simdi_ara