Skolyoz Belirtileri Nelerdir?


 • Skolyoz hastalığının birçok belirtisi vardır. Skolyoz belirtileri bireyden bireye göre farklılık gösterebildiği için haliyle tedavisinde de bir takım farklılıklar meydana gelmektedir.

  Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

  Bu hastalıkta, kişide göğüs bölgesinin üst kısımlarında kamburlar oluşabilir veya kürek kemiği, diğer kısma nazaran daha yüksek veya daha alçak olabilir. Bu süreçte, omuz ve kalça orantısında bozulmalar görülür. En çok rastlanan durumsa kalçanın boyutlarının farklı olmasıdır. Bu hastalığı geçiren bir insanda sırt bölgesi kamburlaşabilir. Eğildiği zaman bu kambur görünüm çok daha netleşir. Kol ve gövde arasında belirgin bir boşluk olabilir ayrıca omuzun bir kısmının şekli öne doğru belirginleşebilir. Bu hastalık sonucunda, kişi kendini yorgun hissedebilir. Bunun yanı sıra kişide bel, omuz, kalça ağrısı ve nefes almada zorlanma görülebilecek diğer belirtiler arasındadır. Tüm bu belirtilerle ilgili olarak doktor muayenesine başvurmak ve gerekli tetkikleri yaptırmak önem taşımaktadır.

  Skolyoz Filmi Hakkında Detaylı Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Skolyoz Nasıl Anlaşılır?

  Skolyoz erken yaşlardan itibaren etkisini göstermeye başlayabilir. Fakat anlaşılması çok kolay bir rahatsızlık değildir. Bunun için son yıllarda aileleler skolyoz ve skolyoz belirtileri konusunda bilinçlendirilmeye çalışılmaktadır. Skolyoz belirtileri bazı durumlarda çok gizli ilerleyebilir. Bu nedenle düzenli doktor kontrolleri ve doktorların istemesi durumunda skolyoz filmi (boy grafisi) gibi görüntüleme tetkiklerinin yaptırılması önem taşımaktadır. Tüm diğer rahatsızlıklar gibi skolyoz da erken dönemde tespit edildiğinde daha fazla imkan ve olanakla tedavi edilebilmektedir.

  Skolyoz Filmi Nedir?

  Skolyoz filmi (boy grafisi) bir röntgen görüntüleme tetkikidir. Bu görüntüleme yöntemi sayesinde omurga eğrilikleri ve skolyoz riski teşhis edilebilmektedir. Sonomed Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı 1992 yılından bu yana röntgen, mr, tomografi, mamografi ve laboratuvar hizmetleri gibi tanı ve tetkik alanlarında uzman kadrosuyla hizmet vermektedir.

  Skolyoz filmi hakkındaki sorularınız ve randevu almak için Sonomed ile iletişime geçebilirsiniz.

  randevu_al

  simdi_ara