Penil Doppler Nedir?

 • penil-doppler

  Penil Doppler ultrasonu, erektil disfonksiyon ve Peyroinie hastalığının teşhisinde faydalı olan bir tıbbi görüntüleme yöntemidir. Bu görüntüleme yönteminin amacı, penise giren ve çıkan kan akışının ölçümünü sağlamaktır. Bu şekilde hastalardaki erektil disfonksiyon teşhis edilebilir ve tedavi yöntemleri düzenlenebilir. Aynı zamanda bu görüntüleme yöntemi, Peyronie hastalığı adı verilen penisteki plak ve yara dokularının teşhisi için de kullanılabilir. Penil Doppler görüntüleme yöntemiyle tedavi ve cerrahi müdahalelerin planlanması ve analizi sağlanabilmektedir.

  Penil Doppler Kimlere Yapılır?

  Çoğu durumda erektil disfonksiyon şüphesi olan erkek bireylere uygulanabilir. Test genellikle doktor tarafından yapılan diğer muayenelerden sonra gerçekleştirilir. Erektil disfonksiyon sorunun tedavisinde en sık başvurulan tıbbi görüntüleme yöntemleri arasında yer almaktadır. Test genellikle radyoloji doktoru tarafından gerçekleştirilir. Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı’nda penil doppler konusunda uzman radyoloji doktoru tarafından hassas bir yaklaşımla tüm tetkikler gerçekleştirilmektedir.

  Ultrason ve Doppler Bilgisi için Formu Doldurabilirsiniz

  Penil Doppler Nasıl Yapılır?

  Bu görüntüleme yöntemi, penisin içine bakmayı sağlayan özelleştirilmiş bir ultrason ile çalışır. Bu şekilde iç yapısı, arterleri ve damarları detaylı olarak görüntülenebilir. Görüntüleme sırasında en fazla verimi elde etmek için ölçüm öncesinde ereksiyonu tetikleyen bir ilaç verilebilir. Bu şekilde gerçek zamanlı olarak kan akışı izlenebilir. İlaç genellikle 10 dakika içerisinde etkisini gösterir. Duruma bağlı olarak bir doz daha yapılabilir.

  İlaç etkisini göstermeye başladıktan sonra görüntülemeye geçilir. Goniyometre isimli özel bir alet ölçüm için kullanılır. Penil doppler işlemi gerçekleştirilerek arterlerdeki akış, damarlardaki akış ve diğer yapılara bakılır. Aynı zamanda plak yapısı olup olmadığı da incelenir. Sonuçlar ultrason görüntülemesinden sonra hemen elde edilir. Bu şekilde hastanın doktoru gerekli tedavi yöntemlerini düzenler.

  Yüksek frekanslı ses dalgalarını içerdiği için testin herhangi bir yan etkisi gözlenmemiştir. Erektil disfonksiyon başta olmak üzere diğer penis ile ilgili sorunların teşhisinde yaygın olarak kullanılan tıbbi görüntüleme yöntemleri arasında yer almaktadır.

  randevu_al

  simdi_ara