MR Görüntüleme Nedir?


 • MR görüntüleme yani Manyetik rezonans, vücudunuzun içinde bulunan organ ve dokulara yönelik ayrıntılı görüntüler ortaya koymak için manyetik alan içerisinde radyo frekansları kullanılarak uygulanan bir tanı yöntemdir.

  MR makinelerinin hemen hemen hepsinde, tüp şeklinde geniş mıknatıslar yer alır. Bu aşamada cihazdan yayılan radyo dalgaları kesitler halinde MR cihazının ekranına birikir. Biriken bu görüntüler cihaz içerisinde bir araya getirilerek farklı açılardan incelenebilecek olan 3 boyutlu görsel haline getirilir.

  MR Görüntüleme Nerelerde Kullanılır?

  mr görüntüleme tanı yöntemi, herhangi bir cerrahi işlem uygulamadan evvel doktorun iç organların, dokuların ve iskelet sisteminin durumunu incelemek adına kullanabileceği tanı yöntemlerinden biri olarak görülmektedir. Bu sayede birbirinden farklı çok sayıda problemin tanısında kullanılabilecek yüksek çözünürlüklü görüntüler sağlanır.

  MR görüntüleme, çok sayıda hastalığın ayırıcı tanısında rahatlıkla kullanılabilmektedir. MR görüntülenmesi yapılabilecek olan vücut bölümleri şu şekilde kategorize edilebilmektedir.

  -Kalp ve kan damarlarında MR

  -Beyin ve omurilikte MR

  -Diğer iç organlarda MR

  -Kemik ve eklemlerde MR

  -Göğüs üzerinde MR

  MR Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Manyetik rezonans görüntüleme yönteminde doktor tarafından ayrıca bir uyarı yapılmadığı müddetçe normal yemek ve ilaç düzenine devam edilebilmektedir. Yalnızca MR görüntüleme cihazı için hastanın üzerinde taşımış olduğu metal takıları çıkartması ve protez varsa eğer bunu belirtmesi gerekmektedir. Metal eşyalar cihazın ve hastanın güvenliği açısından soruna yol açabileceği aynı zamanda da görüntünün bozulmasına sebep olacağı unutulmamalıdır.

  MR uygulaması, yapay kalp kapakçıkları, kalp pili, protez, stent mermi benzeri elektronik ya da metal ekipmanlarla yapılamamaktadır. Her türlü metal ve manyetik alandan etkilenebilecek eşya, nesne, protez ile mr cihazına girmek hayati tehlike oluşturmaktadır. Dolayısıyla vücudunda bunları taşıyanların mr cihazına yaklaşmaları ve girmeleri kesinlikle yasaklanmıştır.

  MR görüntüleme konusunda 1992 yılından bu yana hizmet vermeye devam eden Sonomed Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı’ndan detaylı bilgi alabilirsiniz.

  randevu_al

  simdi_ara