Memede Biyopsi Nasıl Yapılır ?

 • memede biyopsi nasıl yapılır ve nedir

  Genellikle hastaların en sık sorduğu sorulardan biri memede biyopsi nasıl yapılır olmaktadır. Meme biyopsisinin nasıl uygulandığını bilmeyen hastalar bu konuda oldukça büyük endişelere sahip olmaktadır. Meme biyopsisi, memede şüphelenilen yerden alınan dokuların incelenmesinden oluşan bir süreçtir. Bu yöntem net bir şekilde tanı koymak adına uygulanmaktadır. Meme biyopsisi, meme kanserinden şüphelenilen durumlarda uygulanır. Biyopsi kararı genellikle mamografi veya ultrason sonrasında verilir. Bu iki tıbbi görüntüleme yönteminden sonra şüphelenilen bir durum varsa biyopsi uygulanarak kesin tanı konulur.

  Memede Biyopsi Nasıl Yapılır ?

  Meme biyopsisinin neden yapıldığını açıkladıktan sonra memede biyopsi nasıl yapılır konusunu ele alalım. Meme biyopsisinin üç türü vardır. Bunlar iğneli, vakumlu biyopsi ve cerrahi biyopsi olarak ayrılmaktadır. Biyopsinin iğneli mi, cerrahi mi yoksa vakumlu mu olacağına doktorlar karar vermektedir. Bu karar verilirken memede şüphelenilen bölge göz önünde bulundurulur. Ayrıca kitlenin büyüklüğü de yöntemin seçilmesini etkileyen diğer bir faktördür.

  Cerrahi biyopsi, iğneli biyopsiler yaygınlaşmadan önce uygulanan yöntemlerden biri olmakla birlikte halen kullanılmaktadır. Fakat günümüzde ancak iğneli biyopsinin uygulanamayacağı durumlarda cerrahi meme biyopsisi tercih edilmektedir. Cerrahi biyopsi günümüzde sadece zorunlu durumlarda kullanılan yöntemdir. Artık yaygın bir şekilde iğneli biyopsi yapılmaktadır.

  Meme Biyopsisi Bilgisi için Formu Doldurabilirsiniz

  İğneli Meme Biyopsisi Nedir?

  Memede biyopsi nasıl yapılır sorusunu cevapladıktan sonra çoğunlukla tercih edilen iğneli meme biyopsisi hakkında bilgi verelim. İğneli meme biyopsisi, meme içerisinde büyüyen kitleden örnek alınarak incelmeye gönderilmesi için uygulanan bir yöntemdir. İğneli biyopsi sırasında genellikle ultrasondan faydalanılır. Ultrason kullanılarak kitlenin yeri tespit edilir. Daha sonra iğne kullanılarak kitleden örnek alınır. İğneli biyopsi, alınacak örneğin yerine bağlı olarak ince veya kalın iğneli şekilde gerçekleştirilebilir.

  İnce iğneli meme biyopsisinde kan almada kullanılana benzer ince bir iğne kullanılmaktadır. Bu yöntemde sadece hücre örneklerinin alınması yeterli olmaktadır. Kalın iğneli meme biyopsisinde ise doku parçası örnek olarak alınır.

  Meme biyopsisi erken teşhis için son derece önemlidir. Doktorun talep etmesi durumunda bu tetkikin ertelenmemesi gerekir. Hastaların konuyla ilgili endişelerini azaltmak için güvenilir bir ortamda ve bu konunun uzmanı olan kişiler tarafından biyopsi işlemini gerçekleştirmesinde yarar bulunmaktadır.

  randevu_al

  simdi_ara