Kemik Ölçümü Nedir?

 • Kemik Ölçümü Nedir

  Kemik ölçümü aslında kemik mineral yoğunluğu ölçümünün kısaltılmış halidir. Ölçüm sırasında kemiklerdeki minerallerin yoğunluğuna bakılmaktadır. Kemikler, minerallerden oluşan sert bir yapıya sahiptir. Fakat zaman içerisinde yaş kaynaklı olarak mineral yoğunluğunda önemli bir azalma yaşarlar. Osteoporoz olarak da bilinen kemik erimesi, kemik dokusunun yoğunluğunu kaybetmesinden dolayı ortaya çıkar. Kadınlar başta olmak üzere kemik erimesi herkeste görülebilir.

  Özellikle 50 yaşın üzerinde olan hastalarda kemik erimesi hayati tehlikelere daha fazla sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle kemik ölçümü yaptırmak önem taşımaktadır. Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı tarafından kemik ölçümü yapılmaktadır. Bu konu hakkında bizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

  randevu_al

  simdi_ara

  QCT Pro Kemik Yoğunluğu Ölçümü Nedir?

  Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi’nde 3D Volümetrik Kemik Dansitometrisi QCT Pro teknolojisiyle gerçekleştirilmektedir. QCT Pro klasik anlamdaki kemik dansitometrisi yapılan DEXA cihazlardan daha farklı bir teknolojiye sahiptir.

  Osteoporoz Kaynaklı Kırıkların yaklaşık %55’i DEXA Sistemlerle Tespit Edilememektedir. Bu Nedenle Doğru Teşhis için QCT Tercih Edilmektedir.

  Kemik erimesinin tespit edilmesi, kemik dokusunun yoğunluğunun ölçülmesiyle yapılmaktadır. Kemik ölçümü de bu yoğunluğu belirlemektedir. Kemik erimesi risk grubunda olan kişilerin yılda en az bir kere bu ölçümü gerçekleştirmesi tavsiye edilmektedir. Böylelikle kemik erimesi ciddi bir seviyeye ulaşmadan önce müdahale edilebilir.

  Kemik Ölçümü Niye Yapılır?

  Ölçüm özellikle kemik erimesi riskine sahip kişilere daha yaygın olarak uygulanmaktadır. Aynı zamanda kemik kaybına neden olabilecek streoit temelli ilaçları kullanan kişiler de risk grubu içerisinde yer almaktadır. Ölçüm tip 1 diyabet olan kişilere ve hipertiroit sorunu olanlara da önerilir. Röntgen sonuçlarına kemik erimesi riskiyle karşı karşıya olan kişilerin de kemik yoğunluğu ölçümü yaptırması gerekmektedir.

  QCT Pro Kemik Yoğunluğu Ölçümü Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Menopoz dönem kadınların kemik erimesi yaşadığı bir dönemdir. Bu nedenle kemik erimesini önceden belirleyebilmek adına altı ayda bir ölçümün yaptırılması önerilmektedir. Risk grubunda yer alan diğer kişilerin ise yılda bir kere yoğunluk ölçümü yaptırması çoğu durumda yeterli görülebilmektedir.

  Kemik Ölçümü Nasıl Yapılır?

  Kemik ölçümü, kemik yoğunluğunu belirlemek için geliştirilmiş özel bir cihazla gerçekleştirilir. Cihaz x ışınlarını kullanarak hastanın kalça kemiği ve L1-L4 omurgaları görüntülenir. Kemik erimesinin tespit edilmesi için bu iki kemik tercih edilmektedir. Daha sonra hasta yatırılır. Röntgen cihazlarının onda biri kadar x ışını gönderilir ve çekim gerçekleştirilir. Tüm süreç genellikle yarım saat ila 45 dakika arasında tamamlanmaktadır.

  Çekim öncesinde herhangi bir ön hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Fakat düzenli olarak kullanılan ilaçlar varsa doktora bildirmek yararlı olabilir. Çekim süresince metal eşyaların kalça bölgesinden uzak tutulması gerekmektedir. Metal eşyalar çekimin kalitesini etkiler ve çekimi tekrarlamak gerekebilir. İşlemden sonra hasta günlük hayatına dönebilir.

  randevu_al

  simdi_ara