Kemik Ölçümü Nasıl Yapılır?

 • Kemik Yoğunluğu Ölçümü Nasıl Yapılır?

  Kemik erimesi pek çok insanı etkileyen en önemli hastalıklardan biridir. Yaşla birlikte kemik dokusundaki mineral seviyelerinin azalması bu hastalığı tetiklemektedir. Kemik erimesinin teşhisinde kullanılan kemik yoğunluğu ölçümü, erken teşhis için oldukça önemlidir. Fakat birçok insan ölçümün nasıl yapılacağını bilmez. İnsanlar sıklıkla kemik ölçümü nasıl yapılır sorusunu sorar. Aslında kemik ölçümü röntgen çektirmeye benzer bir işlemdir.

  Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı kemik ölçümü yapmaktadır. Bu konu hakkında bizden detaylı bilgi alabilirsiniz. Kemik ölçümü nasıl yapılır sorusu hakkında detaylı bilgi almak ve randevu işlemlerinizi gerçekleştirmek için Sonomed ile telefondan veya iletişim formları yardımıyla iletişime geçebilirsiniz.

  randevu_al

  simdi_ara

  Kadınlarda menopoz döneminden sonra kemik erimesi ciddi bir sorun oluşturur. İleri seviyedeki kemik erimesi kalça kırıklarına neden olabilir. İleri yaşlarda kalça kırıkları yüksek ölüm riski oluşturmaktadır. Kalça kırıkları, kan pıhtısı oluşumuna neden olabilir. Bu da ölüme yol açabilmektedir. Erkeklerde ve kadınlarda 50 yaşın üzerindeki kemik erimesi büyük riskler taşımaktadır. Sağlığımızı korumak adına ilerleyen yaşlarda kemik ölçümü yaptırarak kemik erimesi seviyelerinin belirlenmesi önemlidir.

  Kemik Ölçümü Neden Önemli?

  Kemik yoğunluğu ölçümü aslında kemik mineral ölçümüdür. Bu test sırasında kemik dokusundaki mineral yoğunluğuna bakılır. Kemik erimesi olduğu zaman doku sünger gibi delikli bir hal alır. Sünger gibi görünen doku ise kırılmaya ve çatlamaya meyillidir. Kırıklar ve çatlarlar, ilerleyen yaşlarda oldukça risklidir ve tedavileri zordur.

  Kemik Yoğunluğu Ölçümü Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Kemik erimesinin tespit edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Bu nedenle 50 yaş üstündekiler başta olmak üzere menopoz sonrası tüm kadınlar yılda en az bir kere bu testi gerçekleştirmelidir. Kadınlar erkeklere göre daha fazla riske sahiptir. Bu nedenle kemik erimesi ve ilişkili hastalıklar kadınlarda daha sık görülmektedir.

  Kemik Ölçümü Nasıl Yapılır?

  Kemik ölçümü nasıl yapılır sorusu konuyu araştıranların en sık sorduğu sorulardan biridir. Ölçüm aslında röntgen çekimine benzer bir şekilde yapılmaktadır. Bazı durumlarda bel kemiği çekimi de yapılabilir. Hangi kemiğin çekileceğinin kararını doktor vermektedir. Kalça kemiği de bel kemiği de kemik erimesi için belirleyici doğruluğa sahip sonuçlar üretmektedir.

  Çekim öncesinde ek bir hazırlığa gerek yoktur. Test sırasında hastaların metal eşyalarını çıkarılması, görüntünün daha belirgin olmasını sağlamaktadır. Böylece çekimin tekrar edilmesine gerek kalmadan tamamlanması sağlanmaktadır.

  randevu_al

  simdi_ara

  Kemik Erimesi ve Osteoporoz Hakkında Detaylı Bilgiler için Türkiye Osteoporoz Derneği Sayfasını Ziyaret Edebilirsiniz: http://www.osteoporoz.org.tr/