GE Signa Explorer MR Neler Sağlıyor?


 • Radyoloji Uzmanı Dr. Ümit TÜZÜN, Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi ve Laboratuvarı’nda kullanılmaya başlanılan GE Signa Explorer hakkındaki görüşlerini paylaştı. SilentScan, Optix RF, Zero Boil Magnet, Mavric SL ve Promo 3D Motion gibi birçok GE MR teknolojisinin sunulduğu Signa Explorer ile ilgili olarak Dr. Ümit TÜZÜN’den bilgiler alıyoruz.

  Dr. Ümit TÜZÜN Kimdir, Bize Kısaca Anlatabilir Misiniz?

  İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden 2000 yılında mezun oldum. Aynı üniversitede Radyoloji Uzmanlığı yaptım. Çeşitli kurumlarda çalıştıktan sonra 2015 yılında Sonomed’de göreve  başladım.

  Sonomed’de Radyoloji Hekimi Olarak Çalışmak Size Ne İfade Ediyor?

  Sonomed, görüntüleme alanında ülkemizin önde gelen kuruluşlarının arasında önemli bir yere sahiptir. Bu benim kişisel fikrim olmakla birlikte çeşitli temaslarımız sonucunda İstanbul’da çalışmalarını sürdüren çoğu hekimin de bu görüşe sahip olduğunu görmekteyiz. Sonomed’de  Radyoloji Hekimi olarak çalışırken büyük bir keyif almaktayım.  Sonomed’in cihaz parkuru,  teknolojik alt yapısı ve artık kültür halini almış olan AR-GE çalışmaları sayesinde her radyoloji  hekiminin çalışmayı  isteyeceği bir kurum olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

  Sizinle Birlikte GE Signa Explorer MR Cihazının Kurulumu Sağlandı. Cihazın Ne gibi Teknolojik Artıları Bulunmaktadır?

  Bu oldukça geniş bir konu, fakat ben size genel hatları ile yeni cihazın biz radyoloji hekimlerine, klinisyenlere ve hastanın kendisine ne tür yenilikler kattığını anlatmaya çalışacağım.

  İlk olarak GE Explorer cihazı hastaların çekim sırasındaki rahatlıklarını yukarı taşımış bulunmaktadır. Daha hızlı çekimler, daha az ses ve daha rahat yatış pozisyonları sayesinde hastaların rahat bir ortamda bulunmaları sağlanmaktadır.

  Signa Explorer SilentScan Teknolojisi

  Bu cihazla  ileri düzey MR tetkiklerin hemen hepsi yapılabilmektedir. Kardiyak MR,  MR Spektroskopi, Fonksiyonel MR, Perfüzyon MR,   MR Artrografi,  Tüm Vücut MR,  Meme MR,  Multiparametrik Prostat MR gibi ileri teknoloji gerektiren tüm incelemeler GE Signa Explorer ile gerçekleştirilebilmektedir.
  Cihazın bir başka özelliği olan fokus çekim ile hastanın vücudundaki herhangi bir bölgeye odaklanılarak ilgili alanın detaylı görüntüleri alınabilmektedir. Bu imkan, tanıdaki doğruluk oranlarını belirgin derecede arttırmaktadır.

  Hastaların vücutlarında  herhangi bir  nedenle bulunan metalik parçalar, bilindiği gibi MR çekiminde artefakt oluşturmaktadır. Bu nedenle ilgili bölgenin değerlendirilmesi neredeyse imkansız hale gelmektedir.  Oysa bu cihaz metalik artefaktların yarattığı görüntü bozukluğunu büyük ölçüde ortadan kaldırmaktadır. Böylece radyoloji hekiminin işi son derece kolaylaşmakta ve ilgili bölgenin tanı konulabilir hale gelmesi sağlanmaktadır. Bu teknoloji, hekimler için çok kıymetli bir imkandır.

  randevu_al

  simdi_ara

  Önemli özelliklerden birisi de hareket düzeltme teknolojisidir. Çekim sırasında hastanın cihazda hareketsiz durması görüntü kalitesi açısından son derece önemli olmasına rağmen, bazı  hastalarımız çeşitli nedenlerle, istemsiz olarak hareketsiz duramamaktadır. Hareket ile görüntü bozulduğu için tanı koyma imkanımız zorlaşmaktadır. Fakat bu yeni özellik ile çekim sırasında oluşan hareketler büyük ölçüde düzeltilerek; hareketsize yakın bir görüntü sunulmaktadır.  Bu fonksiyon, özellikle çekim sırasında cihazda hareketsiz durmaları çok zor olan çocuk hastalarımız için önemli bir yenilik olarak  kullanılabilmektedir.

  Dr. Ümit TÜZÜN-Radyoloji Uzmanı

  randevu_al

  simdi_ara

  Görseller: