Emar Nasıl Çekilir?

 • Emar Nasıl Çekilir?

  Manyetik rezonans görüntüleme olarak bilinen MR, radyasyon içermediği için güvenli görüntüleme yöntemlerinin arasında yaygın olarak tercih edilmektedir. İnsanlar genellikle emar nasıl  çekilir sorusunu sormaktadır. MR’ın kullandığı enerji radyo dalgalarıdır. Radyofrekans (RF) olarak isimlendirilen bu enerji, elektromanyetik radyasyon yelpazesi içerisinde yer alır.  Bu nedenle radyasyon kullanan diğer görüntüleme cihazlarından kullandığı enerji kaynağı ve çalışma prensibi mantığıyla ayrılmaktadır.

  Emar Genellikle Hangi Durumlarda Çekilir?

  Emar nasıl çekilir sorusuna cevap vermeden önce emarın ne zaman çekileceğini açıklamamız gerekir. Bu yöntem vücuttaki yumuşak dokuların görüntülenmesinde yaygın olarak başvurulan bir tıbbi görüntüleme yöntemidir. Şüpheli görülen dokuların veya muayene sonrasında riskli olduğu düşünülen oluşumların detaylı analizi için MR tetkiki istenebilmektedir. Aynı zamanda kanser teşhisi konulan kişilerde kanserin seviyesinin belirlenmesinde emar kullanılır. Emarın kullanıldığı diğer bir alan ise beyin ya da omurilik ile ilgili hastalıkların teşhis edilmesidir. Radyasyon uygulanmadığı için beyin görüntülemesine kontrol amaçlı defalarca girilmesi gerekiyorsa MR tercih edilebilmektedir. Spor sakatlanmaları, ortopedik travmalar ve buna benzer şüpheli durumlarda da MR görüntüleme yapılabilir. Kalp ve diğer iç organlarla ilgili hastalıkların teşhis edilmesinde de bu tıbbi görüntüleme yönteminden faydalanılır. Özellikle bu konularda Kardiyak MR, Multiparametrik Prostat MR, Tüm Vücut MR gibi alanlarda Sonomed Tıbbi Görüntüleme Merkezi’nden detaylı bilgi alabilirsiniz.

  MR Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  MR manyetik bir alan yarattığından, kalp piline sahip kişilere MR çekilemez. Protez veya işitme cihazı kullanan kişilerin emara girmesi yasaktır. Manyetik alanlar çekim gerçekleştirildiği için MR kalp pilini bozmaktadır. Aynı durum protez ve işitme cihazları için geçerlidir. Bu nedenle çekim öncesinde doktorunuza bu konular hakkında bildi vermeniz gerekmektedir. Sonomed randevu sonrasında MR tetkikine gelmeden yapmanız gerekenler ve dikkat edilecek hususlar konusunda bilgilendirme yapmaktadır.

  Emar Nasıl Çekilir?

  Hastaların en çok merak ettiği sorulardan biri de emar nasıl çekilir sorusudur. MR yatar pozisyonda çekilmektedir. Bazı çekimlerde baş bölgesinin bir kısmının dışarda kalarak çekilme ihtimali bulunmaktadır. Bu konuyala ilgili 0216 349 51 00 numaralı telefondan Sonomed’e ulaşarak çekim yapılacak bölgeyle ilgili bilgi alabilirsiniz.

  randevu_al

  simdi_ara

  Çekimin en önemli kısmı mümkün olduğunca hareketsiz kalmaktır. Eğer hasta çekim sırasında hareket ederse görüntü doğru bir şekilde elde edilemez. MR çekiminin kısa sürede bitmesini isteyen hastaların hareketsiz olarak kalması olabildiğince hareketsiz bir pozisyonda kalması önem taşımaktadır.

  Diğer bir önemli konu ise çekim sırasında tüm metal eşyaların çıkarılmasıdır. Cihaz manyetik alanla çalıştığı için dev bir mıknatıs gibi çalışır. Metal eşyaların cihaza sokulması soruna yol açacaktır.