Dörtlü Test Nedir?


 • Dörtlü test kadının hamilelik sürecinde kanındaki 4 maddenin seviyelerini ölçmeye yarayan bir test olarak görülmektedir.

  -Bebeklikte karaciğerden salgılanan alfa fetoprotein (AFP)

  -Plasentadan salgılanan hormon insan koryonik gonadotropin (HCG)

  -Plasenta ve bebeğin karaciğerinden salgılanan estriol hormonu

  -Plasentanın ürettiği inhibin-A hormonu

  Çoğunlukla hamilelik sürecinin 15 ila 20. Haftalarında yapılabilir. Dörtlü testin ölçüm sonuçları bebeğin gelişimsel sorunu veya kromozom anomalisi ( spina bifida veya Down sendromu gibi ) taşıyıp taşımadığı hakkında oluşabilecek riskler hakkında bilgilendirici sonuçlar verir.

  Test sonucu olası riskler düşük çıktıysa, bu durum sağlıklı bir hamilelik süreci geçirdiğinizin bir göstergesi sayılabilir. Çıkan sonuçta risk seviyeniz ortalama veya yüksek seviyelerdeyse bebeğin Down sendromu ya da başka bir sorunla karşı karşıya kaldığını öğrenmek için amniyosentez gibi tester istenebilir.

  Test Hakkında Detaylı Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Dörtlü Test Ne İşe Yarar?

  AFP, HCG ve Estriol seviyelerini ölçen üçlü tarama testi gereken durumlarda dörtlü tarama testi yerine kullanılabilir. Yalnız üçlü tarama testine göre dörtlü test daha hassastır. İki aşaması olan özel ultrason testi ve kan testini kimi sağlık uzmanları dörtlü test ile birlikte yapmayı tercih edebilir. Sonomed Görüntüleme Merkezi olarak hem dörtlü test kan testleri hem de ultrason görüntüleme işlemleri birarada sunulabilmektedir.

  Bu test tamamen isteğe bağlı bir testtir. Anne karnındaki bir bebeğin herhangi bir gelişimsel bozukluğu taşıyıp taşımadığını ve bebeğin kromozom sayısında bir anormallik olup olmadığını ortaya çıkarmak için yapılan bir test süreci olduğunu unutmamak gerekir.

  Bu test doğumdan önce yapılan bir test sürecidir. Bu test, hamilelikte oluşabilecek komplikasyonlarla alakalı herhangi bir risk taşımamaktadır. Anneden alınan kan ve ultrason ile testler gerçekleştirilmektedir. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Sonomed Görüntüleme Merkezi ile iletişime geçebilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.

  randevu_al

  simdi_ara