Beyin Tomografisi Nedir? Nasıl Uygulanır?

 • beyin tomografisi

  Beyin BT ya da diğer ismiyle bilgisayarlı beyin tomografisi , teşhis amacı taşıyan tıbbi görüntüleme tetkikidir. Bu görüntüleme yöntemi, beyinin görüntüsünün elde edilmesine yardımcı olur. Tomografi sırasına beynin kesit görüntüsü elde edilir. Teknolojik donanımların kullanıldığı bilgisayarlı çekimlerde ise beynin üç boyutlu görüntüsü de elde edilebilir. Daha sonra çekim sırasında elde edilen görüntüler bilgisayar ekranında görüntülenebilir. Beyin tomografisinin sunduğu görüntü dokuları ve kan damarlarını içerir. Beyin Tomografisi beyindeki yumuşak dokuların da görüntülenmesini sağlar.

  Beyin Tomografisi Ne Zaman Yapılır?

  Beyin tomografisi, kafa yaralanmaları, inme, beyin tümörleri ve diğer beyin ile ilgili hastalıkların teşhis edilmesinde yararlanılan bir tıbbi görüntüleme yöntemidir. Daha detaylı olarak incelendiğinde beyin kanamaları başta olmak üzere kafa yaralanmaları gibi durumlarda da tomografi uygulanabilir. Anevrizmaların teşhisi ve ciddi baş ağrılarının nedenlerinin belirlenmesi için de tercih edilebilmektedir. Beyin damarlarında meydana gelen genişlemeler de bu tıbbi görüntüleme yöntemiyle belirlenebilir.
  Genellikle ilgili branşın doktorları tarafından yapılan yönlendirmelerle bu tetkik yapılabilmektedir. Doktorlar detaylı muayeneden sonra tomografi isteğinde bulunabilirler. Beyin tomografisi çekimleri teknisyen ve doktor eşliğinde yapılır.

  Bilgisayarlı Tomografi Bilgi için Formu Doldurabilirsiniz

  Hazırlık Aşamaları Nelerdir?

  Hastalar beyin tomografisi çektirecekleri zaman belirli hazırlık aşamalarını izlemelilerdir. İlk olarak tomografi çekimine gelen hastalara görüntülemenin rahat ve detaylı bir şekilde gerçekleştirilmesi için özel önlükler verilmektedir. Böylece rahat olmayan kıyafetlerle yapılacak çekimlerde yaşanacak olumsuzlukların önüne geçilmiş olunur. Küpe, yüzük, saat gibi metal nesneler tomografi çekimini etkilediği için çekim öncesinde bunların dışarıda bırakılması gerekmektedir.

  Bilgisayarlı tomografi çekimi sırasında daha iyi görüntü elde etmek için kontrast madde kullanılabilir. Bu nedenle randevu alındıktan sonra çekime ne akdar sürelik bir açlıkla gelinmesi gerektiği bilgisi öğrenilmelidir. Aynı zamanda kontrast madde kullanılacağı için çekim öncesinde doktoru alerji konusunda da bilgilendirmeniz gerekmektedir. Mevcut alerjiler bulunuyorsa bunlar çekimi gerçekleştirecek ekiple paylaşılmalıdır. Mevcut hastalıklar ve kullanılan ilaçlar konusunda da doktor bilgilendirilmelidir. Bu şekilde güvenli tomografi çekimi sağlanmış olur. Beyin tomografisi çekimi uzun sürmez ve dakikalar içinde tamamlanır.

  randevu_al

  simdi_ara