Rahim Filmi HSG

 • rahim filmi HSG

  Rahim Filmi HSG Nedir?

  Histerosalpingografi ya da halk arasında kullanılan deyimiyle rahim filmi HSG (ilaçlı rahim ve tüp filmi), servikal kanal olarak isimlendirilen rahimağzı kanalındaki tıkanıklıkları, rahim içindeki yapışıklıkları, rahimde doğuştan gelen şekil bozukluklarını veya Fallop tüplerindeki tıkanıklıkları araştırmak için yapılan bir görüntüleme tekniğidir.

  Rahim Filmi HSG Nasıl Yapılır?

  Rahim filmi HSG genellikle optimal olarak adetin 7-10.günleri arasında yapılır. İşlem sırasında hasta jinekolojik pozisyonda masaya yatar, normal kadın doğum muayene aleti (spekulum) kullanılarak rahim ağzı görülür. Sprey ile rahim ağzına lokal anestezi uygulanır. Suda çözünür kontrast madde rahim ağzından verilir. Bu sırada dijital ortamda röntgen filmleri alınır. İşlem sırasında ekrandan rahim ve tüplerin durumu floroskopi cihazı ile izlenir. İşlem süresi 2 – 3 dakika arasında değişmektedir. Hastanın röntgen odasına girmesi ve çıkması arasındaki süre de 10 – 20 dakikadır. İnceleme sırasında sınırlı bir süre (2 – 3 dakika) adet sancısı gibi bir ağrı hissedilir. İnceleme bitince bu ağrı azalarak biter. Normal sağlıklı bir kadında, verilen kontrast madde rahimin içini rahatlıkla doldurur, tüplerden karın boşluğuna geçer ve yayılır. HSG röntgen ışınları verilerek uygulanan bir yöntem olmasına karşın ışın dozu çok yüksek değildir. İnceleme süresi kısa olduğu için ve ağrı kısa süreli olduğundan damardan anestezi vermeden çoğunlukla çekim gerçekleştirilir. Ancak normal kadın doğum muayenesinde güçlük çekenlere ve klinik doktorunun gerekli gördüğü durumlarda anestezi altında da çekim yapılabilir.

  randevu_al

  Rahim Filmi HSG İncelemesi Ne Zaman Yapılmaz?

  Enfeksiyon varken uygulanan bir rahim filmi HSG hastalığın yayılmasına neden olabilmektedir. Enfeksiyon tedavi edilene kadar işlem ertelenir. Adet kanamasının karın boşluğuna yayılmasının yaratacağı sorunlar nedeniyle menstrüsayon zamanında (kanama zamanında) yapılmaz. Olası bir gebelik ihtimali nedeniyle de siklusun ikinci yarısında yapılmaz.

  simdi_ara

  Detaylar İçin Formu Doldurarak veya 0216 349 51 00 Numaralı Telefonu Arayarak Uzman Hekimlerimizden Bilgi Alabilirsiniz

-->